15 историски биографии за некои од најинтересните луѓе од минатото

11. „Џеки Кенеди Онасис“ – Адам Браун (Jackie Kennedy Onassis)

15 историски биографии на некои од најинтересните луѓе од минатото

Малку фигури од американската политика привлекуваат внимание како Џеки. Ова дело нуди добар поглед кон нејзиниот фасцинантен живот.

12. „Марија Антоанета: Патување“ – Антонија Фрејзер (Marie Antoinette: The Journey)

15 историски биографии на некои од најинтересните луѓе од минатото

Во оваа книга, животот на еден од најпознатите монарси во историјата е раскажан на поразновиден и поличен начин.

13. „Стив Џобс“ – Волтер Исаксон (Steve Jobs)

15 историски биографии на некои од најинтересните луѓе од минатото

Човекот зад машината, Стив Џобс, постигнал многу во неговиот живот, а Волтер Исаксон го раскажал тоа на одличен начин.

14. „Мартин Лутер: Човекот кој одново го откри Бог и го промени светот“ – Ерик Метаксас (Martin Luther: The Man Who Rediscovered God and Changed the World)

15 историски биографии на некои од најинтересните луѓе од минатото

Протестантската реформација ја помести основата на Западниот свет, а во ова дело ќе го запознаете човекот одговорен за неа.

15. „Моторџиски дневници: Белешки на латино-американско патување“ – Ернесто Че Гевара (The Motorcycle Diaries: Notes on a Latin American Journey)

15 историски биографии на некои од најинтересните луѓе од минатото

Сигурно сте го виделе неговото лице на разни постери, но Че Гевара самиот ја раскажува неговата приказна токму во оваа книга.

Прочитајте ги и овие книги што ќе го променат вашиот поглед кон светот.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар