15 историски биографии за некои од најинтересните луѓе од минатото

6. „Стани среќен: Животот на Џуди Гарланд“ – Џералд Кларк (Get Happy: The Life of Judy Garland)

15 историски биографии на некои од најинтересните луѓе од минатото

Џуди Гарланд се соочи и со успех и со трагедија како една од најпознатите изведувачи од класичната ера на Холивуд, а оваа книга го опфаќа сето тоа.

7. „Леонардо да Винчи“ – Волтер Исаксон (Leonardo da Vinci)

15 историски биографии на некои од најинтересните луѓе од минатото

Леонардо да Винчи постигнал навистина многу во неговиот живот, а оваа книга ќе ви раскаже за тоа. Ќе ви помогне да откриете аспекти од ренесансата кои можеби не ви биле познати.

8. „Роберт Брус: Кралот на Шкотите“ – Роналд Мекнер Скот (Robert the Bruce: King of Scots)

15 историски биографии на некои од најинтересните луѓе од минатото

Роберт Брус ја допира приказната за помалку познатата страна на Храбро Срце и легендарниот живот што го водел како лидер на Шкотска.

9. „Титан: Животот на Џон Д. Рокфелер постариот“ – Рон Черноу (Titan: The Life of John D. Rockefeller, Sr.)

15 историски биографии на некои од најинтересните луѓе од минатото

Кога станува збор за животот на богатите и познатите, оваа книга ви го прикажува најголемиот од нив.

10. „Брус Ли: Живот“ – Метју Поли (Bruce Lee: A Life)

15 историски биографии на некои од најинтересните луѓе од минатото

На луѓето повеќе им е позната „легендата“ за Брус Ли отколку вистинската личност. Оваа книга дава подлабок поглед кон животот на човекот кој се претвори во мит.

Продолжува на следната страница

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар