Зависноста од кофеин може да има позитивно влијание врз вашиот живот

Зависноста од кофеин може да има позитивно влијание врз вашиот живот

Што ако ви кажеме дека вашата на моменти здодевна зависност од кофеин може да ви донесе повеќе придобивки отколку што некогаш сте верувале? Да, секојдневната доза кафе во утринските часови дава незаменлива енергија, но како би реагирале ако ви кажеме дека таа исто така може и да ви го продолжи животот?

(1) Зависноста од кофеин може да има позитивно влијание врз вашиот живот

Една неодамнешна студија спроведена од страна на Универзитетот Стенфорд, ни открива дека кафето може да ни помогне да се бориме против хроничните процеси на воспаленија што се јавуваат подоцна во текот на животот. Со помош на крвна слика, направена на повеќе од 100 учесници во студијата, научниците успеале да најдат поврзаност помеѓу прераното стареење, систематичното воспаление, кардиоваскуларните болести и пиењето кафе.

(2) Зависноста од кофеин може да има позитивно влијание врз вашиот живот

Студијата ги нагласува хроничните процеси на воспаленија што најчесто ги доживуваат постарите луѓе и кои се активни предизвикувачи на кардиоваскуларните болести. Згора на сè, овие процеси ги зголемуваат шансите за смрт. Дејвид Фурман, водечкиот автор на истражувањето, открива дека повеќе од 90% од болестите што не реагираат на лекови во староста се поврзани со хроничното воспаление. Па, како нашиот омилен пијалак ни помага да се бориме?

(3) Зависноста од кофеин може да има позитивно влијание врз вашиот живот

Одамна е познато дека кофеинот се поврзува со долговечноста. Многу студии ја покажале оваа врска. Но, тоа што научниците со ова истражување откриле е причината за таа поврзаност. Изгледа дека механизмите што ги предизвикуваат воспаленијата се неактивни кај оние што редовно пијат пијалаци со кофеин, како кафето. Резултатите дошле како изненадување за научниците што воопшто не ја ни испитувале оваа поврзаност.

(4) Зависноста од кофеин може да има позитивно влијание врз вашиот живот

Па, ако сакате да живеете подолго, тогаш не се откажувајте од вашиот омилен кофеински пијалак. Оваа студија ни дава само уште една причина плус зошто треба да продолжиме да уживаме во утринската шолја кафе.

Ако ви се потребни повеќе причини за уживање во кофеинот, прочитајте и за 5-те предности од секојдневната консумација на кафе!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар