Топло кафе за студени зимски денови

Затоплете се овој викенд со вкусно кофеинско задоволство

toplo-kafe-za-studeni-zimski-denovi-www.kafepauza.mk

Потребни состојки:
  • 400 милилитри кокосово млеко
  • 400 милилитри млеко
  • 170 милилитри свежо подготвено, незасладено какао
  • 100 грама шеќер
  • 1 лажица инстант еспресо во прав
  • 1 лажица екстракт од ванила
  • Прстофат сол
  • 120 милилитри ликер со вкус на ментол
Начин на подготовка:

Изматете ги сите состојки освен ликерот во големо тенџере и ставете ги на среден оган да се варат. Кога ќе се затоплат, тргнете ги од огнот и сипете го и ликерот. Декорирајте по ваш вкус.

Сакате да пробате уште еден одличен зимски рецепт? Погледнете го и ова зимско кафе со цимет, урми, морско оревче, каранфилче и портокал!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар