Рецепт за мока кафе што ни доаѓа од Маите

Најздравиот рецепт за кафе што ќе го најдете

Рецепт за мока кафе што ни доаѓа од Маите

Потребни состојки:
  • 700 милилитри свежо подготвено кафе
  • 120 милилитри млеко
  • 2 лажици кокосов крем
  • 1 лажица какао во путер
  • 1 лажица кокосово масло
  • 1 лажица мед
  • 1 лажица цимет
  • Прстофат бибер
  • Прстофат морска сол
Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и матете на висока брзина сè додека не добиете хомогена смеса. Ако сакате ледено освежување, додајте лед во состојките и ќе го добиете совршениот летен пијалак.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар