Празнично задоволство: Ледена мока за љубителите на кофеинот и чоколадото

Почестете се со неодоливо кофеинско задоволство!

Празнично задоволство: Ледена мока за љубителите на кофеинот и чоколадото

Потребни состојки:
  • 60 милилитри свежо подготвено филтер кафе, оладено
  • 60 милилитри чоколаден сируп
  • 1 лажица ванилин сируп
  • 60 милилитри млеко
  • Ледени коцки
  • Шлаг пена
  • Чоколадни трошки, за декорација
Начин на подготовка:

Сипете ги кафето, сирупите од чоколадо и ванила, како и млекото во блендер и матете на средна брзина сè додека сите состојки не се соединат. Додајте ледени коцки и продолжете со матењето додека не добиете густа и мазна содржина. Префрлете го добиеното кафе во чаши и оставете малку простор на врвот за шлаг пена. Декорирајте со чоколадни трошки.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар