Мока од бело чоколадо

Мока од бело чоколадо

Богат и енергичен вкус за во било кој дел од денот

Мока од бело чоколадоПотребно време за подготовка: 10 минути

Потребни состојки:

  • 150 мл млеко
  • 100 мл свежо сварено црно кафе
  • 6 супени лажици трошки од бело чоколадо
  • шлаг
  • додатоци по избор

Начин на подготовка: Во ѓезве искомбинирајте ги млекото и трошките од бело чоколадо и подгревајте ги на млака температура, додека чоколадото не се растопи целосно. Кафето сипете го во шолја и одозгора додадете ја комбинацијата од млекото и трошките од бело чоколадо. За декорација ставете од шлагот и по избор додадете мрвици, чоколаден прелив, сируп од карамела или јагода или нешто друго по ваш вкус.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар