Како да подготвите еспресо во мока-ѓезве?

Автор: Александар Ниневски

Сите вистински љубители на кафе уживаат во аромата и вкусот на италијанското еспресо. Тоа е во основата на сите добри кафиња. Доколку сакате дома да приготвите еспресо, а не сакате да купувате скапа машина за еспресо, тогаш одговорот е во мока-ѓезвето.

Како да подготвите еспресо во мока-ѓезве?

Мока ѓезвето доаѓа во различни големини, од најмалите во кои можете да направите само една шолја кафе, па сè до огромни кои можат да направат 18 шолји, доколку ви дојдат многу гости. Најмалите и најосновните модели чинат од 3 евра па нагоре што е многу евтино во споредба со професионална машина.

Мока-ѓезвето функционира на следниот начин. Во најдолниот дел се полни вода, потоа се става филтерот кој се полни со кафе. Над него со вртење се прицврстува горниот дел во кој се собира кафето. Потоа се става на обична рингла или на плинско и кога ќе зоврие водата, таа се претвора во пареа. При сипувањето во шолјата поминува преку филтерот низ кафето и истекува низ горниот дел во вид на вкусно и ароматично еспресо.

На следното видео детално е опишана постапката на правење еспресо со мока-ѓезве:
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. elena Reply

    kade mozam da kupam moka?

Остави коментар