Кафе од цикорија: Здрава замена за вообичаеното кафе

Кафе од цикорија: Здрава замена за вообичаеното кафе

Цикоријата е растение чиј корен во минатото луѓето го печеле и го вареле како кафе, бидејќи тогаш кафето било многу скапо. Коренот на цикоријата е сличен како оној на глуварчето, а може да се исуши, да се пече или да се меле. Дава одлично кафе со вкус на црно чоколадо. Ако барате да го намалите внесот на кофеин, можете да пробате чисто кафе од цикорија или да го измешате со вашето вообичаено кафе.

Цикоријата содржи пребиотици, кои придонесуваат за здравјето на цревата и ги стимулираат добрите бактерии. Ова промовира правилно варење и силен имунитет. Цикоријата може да има кардиоваскуларни придобивки и да ја прочисти крвта и да го подобри здравјето на црниот дроб.

Кафе од цикорија: Здрава замена за вообичаеното кафе

Дали знаете зошто треба да го пробате овој пијалак?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

  1. Martin Reply

    Komentar

Остави коментар