Интересно прашање, уште поинтересен одговор: Во колку часот е предоцна за кафе?

Една шолја, две шолји, три шолји, а оние кои пијат по четири шолји кафе дневно ќе живеат подолго според најновите студии. Но, кога и во колку часот треба да го испиете последното кафе за да можете добро да спиете во текот на ноќта?

1-interesno-prashanje-ushte-pointeresen-odgovor-vo-kolku-chasot-e-predocna-za-kafe-www.kafepauza,mk_

Црното злато, наречено кафе, содржи многу кофеин кој нè држи будни. За да ги избегнете проблемите со спиењето, престанете да пиете кафе во раната фаза. Експертите мислат дека раната фаза е околу 6 до 8 часа пред легнување. Освен непријатната несоница, кофеинот исто така може да влијае и на дигестивниот систем. Заради зголемената количина на киселина во желудникот, кафето може да доведе и до мачнини.

Од ова можеме да заклучиме дека последното кафе зависи од тоа кога сакате да спиете. Ако одите во кревет во 23 часот, последното кафе би требало да го испиете до 17 часот.

Доколку сте голем љубител на кафе и пиете 4 шолји кафе дневно, тогаш имаме добри вести за вас.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар