Ескимско кафе

Автор: Александра
(поднесено преку „Предложи содржина“)

Ледено освежување за во топол есенски денЕскимско кафе

Потребни состојки:

  • 2 и пол шолји варено кафе
  • ½ голема лажица кафеав шеќер
  • 5 големи лажици чоколаден сируп
  • ¼ голема лажица цимет

Подготовка:

Се варат две и пол шолји кафе. Нека се излади кафето целосно, а потоа да се стави во замрзнувач за да се замрзне. Во меѓувреме, во блендер се ставаат млекото, чоколадниот сируп, кафеавиот шеќер и циметот. Се миксаат и потоа смесата се става во замрзнувач додека се олади. Пред сервирање, се земаат искршени парчиња од замрзнатото кафе, се ставаат во блендерот заедно со претходно подготвената смеса и повторно се миксаат. Ладниот напиток прелијте го во голема чаша. 🙂

Сакате и вашиот текст да биде објавен на Кафе паузаПишете ни. ———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар