Дали треба да се пие кафе наутро?

Дали треба да се пие кафе наутро?

Со сонливи очи, полубудни, сè уште во пижами го подготвувате вашето утринско кафе. Дали ви е познат овој утрински ритуал? Сигурно! Колку пати само сте слушнале или пак самите сте кажале, дека едноставно денот не ви почнува без шолја кафе. Ако ви е потребна таа доза кафе наутро за да се активирате, тогаш спаѓате во огромна група луѓе кои денот го почнуваат со енергетската бомба – кафето.Дали треба да се пие кафе наутро?Според истражувањата направени на отсекот за психологија на Универзитетот Колумбија, луѓето кои по природа се вредни и мотивирани, ќе функционираат полошо доколку се напијат кафе наутро, додека оние кои се помрзеливи ќе добијат позитивен ефект од него.

„Секој ден милиони луѓе користат кафе да се расонат и да бидат концентрирани, од возачи до студенти. Нашите истражувања покажуваат дека кафето како стимуланс наутро дефинитивно има одличен ефект кај луѓето и нивната продуктивност во утринските часови“ – потенцира Џеј Хоскинг, магистер по психологија од Универзитетот Колумбија.

Според истражувањето на Нестле и брендот Нескафе спроведено од „ГФК Скопје“, македонските кафеџии кафето го консумираат најмногу поради социјализација, но голем е процентот и на утрински кафе-пијачи.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар