ТВ серија: Лук Кејџ (Luke Cage)

Откако добил суперсила и издржливост од саботиран експеримент, погрешно обвинет човек избегал од затвор и станал суперхерој за најмување

(1) ТВ серија: Лук Кејџ (Luke Cage)

Главни улоги: Мајк Колтер, Симон Мисик, Тео Роси

Жанр: драма, акција, криминал

Креатор: Шео Ходари Коукер

Премиера: 30 септември 2016

Број на сезони: 1

Времетраење: 55 минути

Јазик: англиски

Наша оценка: 9/10

Ваша оценка: 1 ѕвезда2 ѕвезди3 ѕвезди4 ѕвезди5 ѕвезди6 ѕвезди7 ѕвезди8 ѕвезди9 ѕвезди10 ѕвезди (3 гласа, просек: 9.00 од 10)
Loading...

Соработката помеѓу Марвел и Нетфликс досега ни донесе потемни и пострашни верзии на познатите ликови од стриповите за разлика од оние што имавме можност да ги видиме на големото платно. Тоа што овие ТВ серии губат во буџетот за ефекти, го надополнуваат со богати ликови и изненадувачка сериозност со оглед на тоа што станува збор за инспирација од стриповите.

(2) ТВ серија: Лук Кејџ (Luke Cage)

По Дердевил и Џесика Џоунс, дојде редот за приказната на Лук Кејџ (Мајк Колтер), кој претходно го запознавме како спореден лик покрај Џоунс – и според тоа што досега имавме можност да видиме, постојат големи шанси дека ова ќе биде најдоброто дело од соработката помеѓу Марвел и Нетфликс. Лук Кејџ е африканско-американски херој, оригинално создаден од белиот човек, како одговор на експлоатацијата на црните луѓе во 1970-тите години.

(4) tv-serija-luk-kejdzh-luke-cage-www.kafepauza.mk1

Неговиот морален интегритет има клучно место во приказната и е многу понагласено од неговите моќи. Тој се воздржува да не користи погрдни зборови, како и да не се однесува лошо. Проблемот е што токму поради желбата да ја направи вистинската работа, тој ќе западне во конфликт со локалните криминални лордови, кој полека, но сигурно ќе ескалира. Велиме полека, бидејќи настаните многу бавно се одвиваат, дозволувајќи ни доволно време добро да го запознаеме Лук.

(3) ТВ серија: Лук Кејџ (Luke Cage)

И акцијата е многу забавна. Лук е премногу силен во однос на своите противници, па затоа и успева да ги победи сите со минимална вложена сила и совршена самодоверба. Исто така изгледа дека неговиот омилен начин да влезе во просторија е со клоцање на вратата. Но, тензијата во приказната доаѓа токму од ограничувањата на неговата моќ – тој не може да ги заштити оние околу себе на никој друг начин освен со својот грб…

(5) ТВ серија: Лук Кејџ (Luke Cage)


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар