ТВ серија: Империја (Empire)

ТВ серија за темната страна на славата и семејните несогласувања

5-tv-serija-imperija-empire-kafepauza.mkГлавни улоги: Тиражи Хенсон, Теренс Хауард

Жанр: драма, музика

Креатори: Ли Дениелс, Дени Стронг

Премиера: 7 jануари 2015

Број на сезони: 1

Времетраење: 42 минути

Јазик: англиски

Наша оценка: 8

Ваша оценка: 1 ѕвезда2 ѕвезди3 ѕвезди4 ѕвезди5 ѕвезди6 ѕвезди7 ѕвезди8 ѕвезди9 ѕвезди10 ѕвезди (12 гласа, просек: 9.75 од 10)

Loading...

Приказна за вистинските вредности на семејството, негативните страни на славата и љубовта кон музиката. Оваа драма нѐ води низ животите на Лушис и неговата поранешна сопруга, Куки Лион откривајќи ни ги темните страни на славата, а сепак доближувајќи нѐ до познатите преку нивните секојдневни проблеми. Дали преплетот од семејни несогласувања проткаени со притисокот на славата ќе ја срушат моќната „Империја“ која со толкав труд, пот и мака се создавала?

0-tv-serija-imperija-empire-kafepauza.mk2-tv-serija-imperija-empire-kafepauza.mk

Дејството започнува со излегувањето на Куки од затвор и враќањето во нејзиниот поранешен дом. Но, работите дома се смениле. Нејзиниот најмлад син, 17-годишниот Хаким, веќе пораснал, пред себе има успешна музичка хип-хоп кариера и притоа одбива да ја прифати мајка си. Средниот син, Џамал, се отцепил од родителскиот дом, живее со неговото момче и е спремен да се справи со светот преку својата моќна музика од душа, а Андре, најстариот е во одборот на директори на музичката куќа „Империја“, во моментов во сопственост на Лушис. Но, сепак, најголемата промена што ја затекнува Куки е новата девојка на Лушис, Аника.

6-tv-serija-imperija-empire-kafepauza.mk

Иако промените си носат свои последици, Куки е решена да се врати назад на тронот, да ги разреши конфликтите со своите синови и да ја одржи „Империјата“ на врвот. Лушис е спремен да го прифати фактот дека тој нема да може уште долго да ја води компанијата и дека полека доаѓа време да ја преземе некој од неговите тројца синова. Дали тоа ќе биде брзоплетиот и размазен Хаким, сериозниот Андре или скромниот, но ветрушест Џамал? Времето е кратко, а одлуката тешка.

3-tv-serija-imperija-empire-kafepauza.mk Empire

Серијата ни го покажува денешното темпо на живот, со спонтан развој на настаните, а со секоја нова епизода нѐ држи во сѐ поголема неизвесност. Оваа ТВ серија е базирана врз филмот од 1968 „The lion in winter“ со Кетрин Хепберн и Питер О’Тул во главните улоги. Целата музика во серијата е оригинална и по продукција на познатиот продуцент и музичар Тимберленд.

Дали Куки ќе успее да се справи со сите предизвици кои ги носи балансот помеѓу работата и семејството? Останува да видиме во оваа серија во која ќе се заљубите уште по првата епизода.

7-tv-serija-imperija-empire-kafepauza.mkEmpire

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзин начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

Остави коментар