Причината поради која овие 12 култни филмови нѐ фасцинираат уште од првата секунда

Причината поради која овие 12 култни филмови нѐ фасцинираат уште од првата секунда

Која боја ви е омилена? Која најмногу ви се допаѓа? Црвена или сина? Жолта или зелена? Не знаеме зошто, но сите од нас сакаат една боја повеќе од другата, и овој избор го правиме на длабоко, потсвесно ниво. Тимот кој стои зад профилот @CINEMAPALETTES на Твитер, има една интересна теорија која тврди дека боите кои ги преферираме влијаат врз нашите филмски вкусови.

Причината поради која овие 12 култни филмови нѐ фасцинираат уште од првата секунда

Крис Бак, „Замрзнатото кралство“ (2013)

Секој ден, тие објавуваат добро позната сцена од различни филмови и палетата на бои која е употребена. Изгледа дека комбинацијата на одредени бои е доволна за да нѐ натера одново и одново да ги гледаме филмовите и да ни станат едни од омилените. Погледнете дел од филмовите и нивните палети на бои поради кои сигурно и ги обожавате овие приказни.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар