Младиот врколак (Тeen Wolf)

ТВ серија за животот на еден средношколец кој се менува преку ноќ

Младиот врколак (Тeen Wolf)Главни улоги: Тајлер Пози, Кристал Рид, Дилан Обрајан, Холанд Роден

Жанр: драма, хорор, комедија, акција, романса

Премиера: 5 јуни 2011

Број на сезони: 1

Статус: во тек

Времетраење: 41 минута

Наша оценка: 7

Ваша оценка: 1 ѕвезда2 ѕвезди3 ѕвезди4 ѕвезди5 ѕвезди6 ѕвезди7 ѕвезди8 ѕвезди9 ѕвезди10 ѕвезди (90 гласа, просек: 9.16 од 10)
Loading...

—————————————————————————————————————————————————
Се сеќавате на „Дали се плашите од теминината?“ Тоа е хит-тинејџерската серија која го воведете хоророт како жанр за младата популација, серија која може да се гледа и преку ден. Од тогаш до денес, овој жанр многу еволуираше, но сепак, задржа нешто што ги прави ваквите ТВ серии интересни за гледање – млада, привлечна актерска екипа, лесни приказни, благо застрашување и многу сцени крај училишните шкафчиња. Младиот врколак е нова серија, направена како адаптација на истиоимениот филм од ’85, која внесува нова свежина во телевизиските продукти од овој тип. Ако ги изгледавте сите епизоди од „Вампирски дневници“, „Декстер“, „Убави, мали лажливки“… и ви треба нова возбуда за пополнување на слободното време ова лето, „Младиот врколак“ би бил одличен избор.
—————————————————————————————————————————————————

Приказна: Скот и Стајлс се средношколци кои сакаат да влезат во друштвото на популарните, но сосема спротивно, тие се тотални аутсајдери. Возбуда во нивните животи внесуваат сведочењата на местата на злосторот каде изгледа дека сакаат да ù завршат работа на полицијата. Младиот врколак (Тeen Wolf)Но, сè се менува една ноќ, кога Стајлс исчезнува во шумата, а Скот ќе биде нападнат од врколак. Иако на почеток тој е збунет и целосно обземен од она што му се случило, сепак истовремено тој мора да научи да ги контролира своите нагони, но сосема лесно му оди и искористувањето на благодетите од она што значи да се биде врколак. Младиот врколак (Тeen Wolf)Младиот врколак (Тeen Wolf)Секако, во приказната доаѓа новата ученичка Алисон, која „паѓа“ на самодовербата и шармот кој го карактериизраат тазе-созададениот волк-човек. Младиот врколак (Тeen Wolf)
Но, сè и не е така едноставно. Од една страна се трагите кои Скот ги остава зад себе и многуте прашања на кои не знае каде да им го побара одговорот. Од друга страна пак, како дел од спортскиот тим кој игра лакрос за училиштето, се соочува со неговиот опонент Џексон, кој едноставно чувствува дека има нешто чудно во врска со него.Младиот врколак (Тeen Wolf)
Иако се работи за веќе видена приказна, тоа не ја прави серијата помалку интересна за гледање, барем со оглед на очекувањата.Младиот врколак (Тeen Wolf)
Глума: И покрај тоа што се работи за деца на околу 16 годишна возраст, актерите одлично се снаоѓаат во своите улоги, па како што вели дел од критиката, во оваа серија глумците не само што добро изгледаат, туку и одлично глумат. Момците се згодни, девојките прекрасни, а дејството сосема солидно пренесено од оние чијашто работа е тоа. Мислењето на критичарите е генерално поделено и иако нема некои екстремно пофални зборови, нема ниту јаки негативни критики, што е добро.Младиот врколак (Тeen Wolf)
Кинематографија: Сцените се токму онакви како што очекувате, светли и ведри преку ден, мрачни и по малку страшни навечер. Токму затоа, оваа серија е омилена за младата популација.Младиот врколак (Тeen Wolf)
Кога и како да ја гледате: Секако дека дури и кога се работи за серија со меки хорор елементи, подобро и повозбудливо е да се гледа навечер, или сами или во друштво на други љубители на хорор филмови. Но, ако баш ви се гледа серија и сакате да се релаксирате без многу да го ангажирате мозокот, можете да ја пуштите и во сабота сабајле, после бурната ноќ во дискотеката.
———————————————————————————————————————————————————————
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар