5 одлични филмови од 2014 година кои можеби сте ги пропуштиле

Доколку сте расположени за филмски маратон овој викенд, тогаш ви ги препорачуваме овие 5 одлични филмови од минатата година кои можеби сте ги пропуштиле.

1. Селма (Selma)

(1) 5 одлични филмови од 2014 година кои можеби сте ги пропуштилеГлавни улоги: Дејвид Ојелово, Кармен Еџого, Тим Рот

Режисер: Ејва Дувенај

Премиера: 11 ноември 2014

Жанр: биографија, драма, историја

Кратка содржина: Хроники за кампањата на Мартин Лутер Кинг која ја започнал со цел да побара еднакви права за гласање. Во овој филм е претставен епскиот марш од Селма до Монтгомери, Алабама во 1965 година.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар