25 филмови кои ја предвидoа иднината

Знаеме дека филмовите се измислени приказни за забава. Се смееме на омилените комедии, плачеме на тажните драми и им се восхитуваме на специјалните ефекти на научно фантастичните филмови. Но колкупати досега ви се случило да се запрашате дали некои од филмовите што ги гледате можат да ја предвидат иднината? Понекогаш филмовите се обидуваат да го направат токму тоа и прават огромни грешки. Но понекогаш тие успеваат да ја предвидат иднината со морничава прецизност. Погледнете некои од најпознатите филмови кои случајно или не ја предвиделе иднината.

1. Вселенски војници (Starship Troopers)

25-filmovi-koi-ja-predvidija-idninata-kafepauza.mk.jpg

Технологијата претставена во овој филм однапред го покажа напредокот што денес ни е достапен на сите. Овде спаѓаат видео повиците, онлајн рекламите, па дури и модерните војни.

2. АДАМ (A.D.A.M.)

25-filmovi-koi-ja-predvidija-idninata-kafepauza.mk.jpg

Овој филм раскажува за „паметен“ дом кој е склон кон романса и љубомора. Денес, со појавата на Alexa и Google Home гледаме дека паметните домови стануваат реалност.

3. Бегство од Њујорк (Escape from New York)

25-filmovi-koi-ja-predvidija-idninata-kafepauza.mk.jpg

Секое предвидување за иднината од овој филм е погрешно, освен холограмите. Денес знаеме како функционира и како се користи оваа технологија.

4. Денот после утре (The Day After Tomorrow)

25-filmovi-koi-ja-predvidija-idninata-kafepauza.mk.jpg

Во овој филм, поради промената на климата, океанските струи застануваат. Ова предизвикува огромни бури и нова ледена доба. Некои истражувања од Универзитетот во Калифорнија покажале дека всушност постојат големи шанси да се случи сè што видовме во овој филм.

5. Руфус Џоунс се кандидира за претседател (Rufus Jones for President)

25-filmovi-koi-ja-predvidija-idninata-kafepauza.mk.jpg

Ова е филм за Афроамериканец кој станува претседател на САД. Филмот без сомнение го предвидел претседателот Барак Обама.

6. Терминатор (The Terminator)

25-filmovi-koi-ja-predvidija-idninata-kafepauza.mk.jpg

Иако можеби сè уште не патуваме низ времето, овој филм го предвиде користењето на беспилотните дронови. Во овој момент војската на САД користи дронови низ целиот свет, а можеби наскоро истите ќе добијат и дозвола за напад.

Продолжува на следната страница

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар