12 добри филмови кои можеби сте ги пропуштиле - Part 2

12 добри филмови кои можеби сте ги пропуштиле

4. Планетата на мајмуните: Револуција (Dawn of the planet of the apes)

12 добри филмови кои можеби сте ги пропуштиле

Десет години после големата епидемија, само мајмуните и мала група на луѓе се преживеани. Живеат едни покрај други, но таквото опкружување ги плаши и едните и другите и затоа се на работ на голема војна.

 

5. Пат од сто стапки (The Hundred-Foot Journey)

12 добри филмови кои можеби сте ги пропуштиле

Семејство од Индија ќе емигрира во Европа откако ќе биде жртва на насилство во својата земја. Таму ќе биде уништен нивниот семеен ресторан, а тие ќе се обидат да го рестартираат бизнисот во прекрасните рурални делови на Јужна Франција каде што имаат жестока конкуренција. Филмот е лесен за гледање и може да ви создаде желба за јадење.

 

6. Пробивач на снегот (Snowpiercer)

12 добри филмови кои можеби сте ги пропуштиле

Филм чие дејство е сместено во пост-апокалиптичен период, правејќи го сличен со „Игри на гладните“ (The Hunger Games) и „Различна“ (Divergent). Овој пат дејството се случува во воз кој е во постојано движење, а бунтот против класната нееднаквост го спрема човек кој сонува целото постоечко богатство да го раздели еднакво меѓу сите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар