100-те најдобри ТВ серии на сите времиња

ТВ сериите никогаш не биле популарни како денес. Од „Сопранови“ (The Sopranos) во 1999-та година, историјата на кинематографијата се промени засекогаш. Со цел да ги исполнат очекувањата на гледачите и да го задржат нивниот рејтинг, продукциските компании трошат огромни суми на нивните серии. На пример од CBS трошат неверојатни 10 милиони од епизода за познатата серија „Теоријата за Големиот прскот“ (The Big Bang Theory). Доколку мислите дека сте изгледале сè, сигурно ќе ви се допадне листава со најдобрите серии на сите времиња.

100-те најдобри ТВ серии на сите времиња

1. „Игра на тронови“ (Game of Thrones), 2011 – 2019

2. „Пријатели“ (Friends), 1994 – 2004

3. „На лош пат“ (Breaking Bad), 2008 – 2013

4. „Шерлок“ (Sherlock), 2010 –

5. „Теоријата на големиот прскот“ (The Big Bang Theory), 2007 – 2019

6. „Здружени браќа“ (A Band of Brothers), 2001

7. „Жица“ (The Wire), 2002 – 2008

8. „Сопранови“ (The Sopranos), 1999 – 2007

9. „Фарго“ (Fargo), 2014 –

10. „Бегство од затвор“ (Prison Break), 2005 – 2017

11. „Почудни нешта“ (Stranger Things), 2016 –

12. „Гордост и предрасуди“ (Pride and Prejudice), 1995

13. „Костуми“ (Suits), 2011 –

14. „Како ја запознав мајка ви“ (How I Met Your Mother), 2005 – 2014

15. „Стажисти“ (Scrubs), 2001 – 2010

16. „Куќа од карти“ (House of Cards), 2013 –

17. „Даунтон Аби“ (Downton Abbey), 2010 – 2015

18. „Хаус“ (House, M.D.), 2004 – 2012

19. „Твин Пикс“ (Twin Peaks), 1990 – 1991, 2017 –

20. „Неприлагодени“ (Misfits), 2009 – 2013

100-те најдобри ТВ серии на сите времиња

21. „Рим“ (Rome), 2005 – 2007

22. „Црно огледало“ (Black Mirror), 2011 –

23. „Бесрамници“ (Shameless), 2011

24. „Декстер“ (Dexter), 2006 – 2013

25. „Натприродно“ (Supernatural), 2005 –

26. „Пики Блајндерс“ (Peaky Blinders), 2013 –

27. „Симпсонови“ (The Simpsons), 1989 –

28. „Панишер“ (Тhe Punisher), 2017 –

29. „Наркоси“ (Narcos), 2015 –

30. „Неверојатната госпоѓа Мајсел“ (The Marvelous Mrs. Maisel), 2017 –

31. „Досиеја Х“ (The X Files), 1993 – 2018

32. „Бетлстар Галактика“ (Battlestar Galactica), 2004 – 2009

33. „Приказната на робинката“ (Handmaid’s Tale), 2015 –

34. „Штит“ (Тhe Shield), 2002 – 2008

35. „Викинзи“ (Vikings), 2013 –

36. „Синови на анархија“ (Sons of Anarchy), 2008 – 2014

37. „Луди мажи“ (Mad Men), 2007 – 2015

38. „Хирург“ (The Knick), 2014 – 2015

39. „Апсолутна власт“ (Broadwalk Empire), 2010 – 2014

40. „Излажи ме“ (Lie to Me), 2009 – 2011

100-те најдобри ТВ серии на сите времиња

41. „Модерна фамилија“ (Modern Family), 2009 –

42. „Криминални умови“ (Criminal Minds), 2005 –

43. „Хорас и Пит“ (Horace and Pete), 2016 –

44. „Ханибал“ (Hannibal), 2013 – 2015

45. „Спартакус: Крв и песок“ (Spartacus: Blood and Sand), 2010 – 2013

46. „Придружба“ (Entourage), 2004 – 2011

47. „Белa jака“ (White Collar), 2009 – 2014

48. „Милијарди“ (Billions), 2016 –

49. „Живи мртовци“ (The Walking Dead), 2010 –

50. „Татковина“ (Homeland), 2011 –

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар