Колку е здраво да се јаде туршија?

Туршијата е еден од најстарите начини на конзервирање на зеленчукот, но прашање е колку при тоа тој успева да ја задржи својата хранлива вредност?

3 работи кои не треба да им ги позајмувате на пријателките

Можеби вие не гледате ништо лошо во тоа, но поради вашата лична хигиена и здравје, морате да разграничите кои работи нема никогаш да ги делите со вашите пријателки.

4 причини зошто вашето тело одбива да ослаби

Постојано сте на диета, вежбате редовно веќе неколку месеци, но резултатите речиси и да ги нема. Наместо да избрзате со обвинувања на сметка на генетиката, прочитајте кои други причини можат да ве спречуваат да ослабите.

Дали ниските температури предизвикуваат настинка?

Дали е доволно да се облечете во нешто потопло за да се заштитите од настинката?

Што содржи идеалниот појадок?

Дали знаете што ви е потребно за вашиот ден да започне на најдобар можен начин и да се чувствувате полни со енергија?

Како да ги затегнете и обликувате вашите раце?

Исто како кога станува збор и за целулитот, не морате да имате вишок килограми за вашиот горен дел од телото да биде млитав и опуштен. Со овие неколку вежби ќе можете да го спречите овој процес.

Три намирници кои можат да ви ја заменат четката за заби

Грицкањето на овие крцкави и тврди овошја и зеленчуци предизвикува лачење на плунка која ги уништува бактериите, а забите ги чува здрави и чисти.

10 причини зошто сме постојано гладни

Најновите научни истражувања покажуваат дека честото пиење алкохол, недоволното спиење и гледањето телевизија со часови се причина за внесувањето на повеќе калории отколку што му се потребни на нашето тело.
Датум: 30 окт 2012

5 вежби кои можете да ги правите додека лежите во кревет

Првите калории ги согорувате додека посегнувате по алармот. Откријте ги и останатите утрински вежби... :)
Датум: 29 окт 2012
, Автор:

Најдобрите есенски плодови за вашето здравје

Кивито претставува одличен извор на витамин Ц, а само еден плод од ова овошје во себе содржи дури 120% од препорачаната дневна количина за овој витамин.

Зошто е добро да се пие јогурт?

Покрај тоа што е многу вкусен, јогуртот е и многу корисен за нашето здравје. Препорачливо е да се консумира секојдневно поради неговите благотворни дејства. Ова се само пет од нив.

Тенката линија помеѓу диетата и анорексијата

Желбата да се биде слаб и верувањето дека ниската телесна тежина се изедначува со убавината може да доведе до сериозни проблеми кои во најлош случај завршуваат со смрт.