Најчестите причини за нашите главоболки

Главоболките можат да бидат голем проблем во секојдневното нормално функционирање и најдобрата стратегија против нив е да се спречи нивната појава.

10 здрави оброци за повеќе енергија и помалку килограми

Едноставни се за подготовка и докрај ви ги полнат батериите...
Датум: 05 апр 2012
, Автор:

Храна која ги ублажува болките

Кога ќе се појават првите знаци на болка, не посегнувајте веднаш по лековите. Наместо тоа, обидете се да ги ублажите на природен начин, преку консумација на одредена храна која може да ви помогне.
Датум: 03 апр 2012

Генетски тест може да ви ги предвиди шансите за достигнување 100 години

Научниците велат дека можат да предвидат дали некој може да ја доживее 100-та година од својот живот и тоа со точност од 85%, со помош на тестот за здраво генетичко стареење...

Зошто имаме потреба од спиење?

Сте чуле ли дека императорот Наполеон во просек спиел само 4 часа дневно? Научникот Томас Едисон тврдел дека спиењето е само губење време. Дали сте знаеле дека 8 часа сон даваат исто енергија колку еден тост?
Датум: 30 мар 2012
, Автор:

5 митови и вистини поврзани со сезонските алергии

Одвојте неколку минути и запознајте се со основните елементи на алергиите, неколку митови и вистини поврзани со нив, кои ќе ви бидат од голема корист...
Датум: 30 мар 2012
, Автор:

Чоколадна диета

Со помош на чоколадото намалете го својот индекс на тежина...

7 едноставни вежби за затегнување на телото кои можете да ги правите дома

Супер би било доколку сите дома имавме посебна соба за фитнес. Но бидејќи тоа е само далечен сон на повеќето луѓе, еве неколку едноставни вежби за кои не ви се потребни специјални направи...

5 причини да јадете повеќе јајца

Тешко може да се најде прехранбен продукт кој истовремено е толку хранлив, богат со неопходните витамини и минерали, лесен за подготовка и ефтин, како што се јајцата.

5 причини зошто да јадете пуканки

Многу собиранки, забави, гледање филмови не можат да се замислат без пуканки. Иако многумина чувствуваат грижа на совест кога ги јадат, всушност пуканките се одличен додаток во вашата исхрана.

Наргилето полошо отколку 100 испушени цигари

Еден пушач од една цигара во просек вдишува 12 пати, додека во едночасовно пушење наргиле околу 200 пати.

4 научно докажани начини да го намалите апетитот и да ослабете

Научно потврдени, заемно поврзани начини за слабеење и намалување на апетитот, ваше е само да ги примените!
Датум: 18 мар 2012
, Автор: