10 причини зошто не напредувате во кариерата

Верувате дека успешно си ја работите работата, но вашиот шеф никако да го согледа тоа и да ве унапреди. Преиспитајте се себеси и дознајте како да ја постигнете целта. Прифатете ја одговорноста за сопствените грешки.
Датум: 14 мај 2012
, Автор:

5 трикови да го победите уморот на работа

Според стручњаците, брзите решенија како кафето и слатките имаат краткотраен ефект во победувањето на уморот додека сте на работа. Наместо тоа, тие препорачуваат едноставни трикови за поголема ефективност и концентрација.

Како да станете успешен лидер?

Потребни се време и посветеност за да се развијат лидерските особини. Но, напорот се исплатува. Сетете се, ниеден лидер не се родил како таков.
Датум: 04 апр 2012

Зошто не е продуктивно да работите над 40 часа неделно?

Според најновите студии, со постојаното надминување на вашето работно време вие станувате непродуктивни (и многу, многу уморни).

По што се препознава одличниот работник?

Одличните работници се тие кои се издвојуваат и допринесуваат најмногу во работата. Тие се секогаш еден чекор понапред од своите колеги. Дознајте кои особини ги поседуваат одличните работници.
Датум: 26 мар 2012
, Автор:

6 причини зошто да волонтирате

Можеби ќе ви изгледа чудно, но работата која ќе ја извршите без никаков надомест може да ви донесе големи придобивки.

5 особини на супер шеф

Супер шеф е оној кој го посакуваат сите вработени. Тој не е извонреден само на хартија, туку своите постапки и дела директно ги покажува на терен.

Внесете ја пролетта во вашата канцеларија

За полесно да ги извршувате своите работни обврски, а притоа да не се нервирате за тоа што не можете да уживате на сонцето, направете мало преуредување на вашето работно место и поканете ја пролетта во вашата канцеларија.
Датум: 20 мар 2012
, Автор:

Најчестите грешки на интервју за работа

Интервјуата за работа се навистина стресни. За таа цел ние ви ги претставуваме четирите најчести грешки кои можат да го уништат вашето интервју за работа и начините да го избегнете ваквиот исход.

Што после добиен отказ од работа?

Иако е страшно тешко, многу е важно да се потрудите во тие моменти да излезете на крај со новонастанатите околности со стабилни чекори, без депресивни излетувања и со реално согледување на ситуацијата.
Датум: 17 јан 2012
, Автор:

Избор на кариера според видот на интелигенцијата

Сите ние имаме потенцијал да вежбаме група интелектуални способности во различен период од нашиот живот. Но, сепак постојат некои области во кои сме природно подобри. Тоа е одредено од видот на интелигенција...

5 кратки совети за успешен работен ден

Само мали измени во секојдневната работна рутина, може да ве направат попродуктивни и да постигнете многу подобри резултати. Ви нудиме пет куси и едноставни совети, кои ќе ви помогнат да внесете свежина...
Датум: 10 јан 2012
, Автор: