Кратки поучни приказни

Одвојте неколку минути за да ги прочитате овие поучни приказни. Со сигурност ќе ве натераат на размислување.
Датум: 26 мар 2012
, Автор:

Креативни држачи за вашиот прибор за пишување

Овие интересни држачи ќе ја поттикнат вашата креативност...
Датум: 22 мар 2012
, Автор:

Легендата за создавањето на неверојатните водопади Игуасу

Игуасу во превод значи голема вода. Со само еден поглед на нив, ќе сфатите дека нивното име не е преувеличување.

Чевлите го откриваат карактерот на девојките

Без разлика дали преферирате рамни чевли или високи потпетици, изборот на чевли го открива вашиот карактер повеќе отколку што мислите.
Датум: 18 мар 2012

Од каде доаѓаат добрите идеи?

Сите нè интересира од каде доаѓаат добрите идеи. Сакаме да сме покреативни, поиновативни, да ни паѓаат на памет подобри идеи. По долго истражување, Стивен Џонсон верува дека дошол до одговорот на тоа прашање.

Зошто храната на рекламите изгледа многу повкусно отколку во живо?

Лак за коса, боја за кондури, тампони, сунѓери, лепило... не, ова не е список за пазарење, туку некои од најчесто користените средства кои се користат за шминкање на храната...

10 причини зошто е здраво да се бакнувате

Голем број медицински истражувања препорачуваат да се бакнувате што е можно почесто, ако сакате да живеете долг и здрав живот. Прочитајте зошто.

10 најдобри локации за скокање со банџи

Потрагата по спојувањето на катарзата од дивата природа со адреналинот од екстремниот скок завршува на следните десет локации, најдобри во светот според повеќето скокачи.

Најдобрите книжарници во светот

Погледнете ги најдобрите места за читање книги, кои освен со својата литература, ќе ве изненадат и со несекојдневниот ентериер.

Свадбени обичаи од различни делови на светот

Зошто светот е привлечен? Заради различноста. Ист повод, но различни обичаи. И сè во името на новиот почеток.
Датум: 10 мар 2012
, Автор:

Научете да сакате од децата

Децата можат да нѐ насмеат кога ни е најтешко, да ни го подарат најубавиот подарок, да не прегрнат толку силно што веднаш можеме да се стопиме. Тие се најдобрите учители кои ни го покажуваат патот на љубовта...

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

Потсетете се на филмските сцени со страсни бакнежи кои ќе ви го одземат здивот и ќе ве натераат да ги гледате по кој знае кој пат.