7 секојдневни работи што им биле забранети на жените од викторијанската ера

Со цел да избегнат посрамотување и потсмевање, викторијанските жени требало да следат листа со многу правила.

Такси служба во Чеченија во која работат само жени

Жените во Чеченија добија такси служба ексклузивно за нив, чии возила ќе бидат управувани само од жени.

10 ситуации во кои луѓето губат контрола и купуваат глупости

На сите барем еднаш им се случило да влезат во продавница по едно нешто, а да излезат со неколку кеси.

Зошто силните жени се приврзуваат лесно?

Силните жени можеби изгледаат емоционално повлечени, но всушност многу лесно се приврзуваат.

Погледнете ја најстарата слаткарница во Париз

Како главен град на слатките во светот, во Париз никогаш нема недостаток од слаткарници.

10 прашања што нè мачеле во детството за кои науката сега има одговор

Во продолжение погледнете некои од прашањата кои сигурно ве мачеле во вашето детство и прочитајте ги нивните одговори.

Дали вашето дете е безбедно во автомобилот?

Безбедното сместување на детето во автомобилот може да го намали ризикот од смрт при сообраќајна несреќа за дури 80%.

Погледнете ја најголемата градина во Холандија со над 7 милиони шарени цветови

Секоја година со доаѓањето на пролета, една од најголемите цветни градни во светот ги отвора своите врати за посетителите.

11 теории на заговор во кои верувале малкумина, но се покажале како вистинити

Дали сте помислиле дека пораките што им ги испраќате на пријателите ги чита некој друг?

Мајка на четири деца советува: „Не прашувајте ги трудниците кога им е терминот“

Според Џесика, нешто што најмногу ги иритира трудниците е прашањето кога им е терминот за породување.

Дали мислите дека се бакнувате добро?

Бакнежот е важен дел од врската, а прашањето дали мислите дека се бакнувате добро не е поставено без причина.

Трет ден Велигден: Овој вторник е најсреќниот во годината

На некои места, велигденските прослави траат три дена. Тоа значи дека славењето и веселењето продолжуваат и во вторник.