Нов лик на најпознатите кафе-продавници „Старбакс“

Најновата кафе-продавница на светски познатиот бренд „Старбакс“ се наоѓа во Амстердам и е само прва од низата од овој тип, кои во блиска иднина ќе се појават секаде низ Европа.

Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Патот на комерцијалниот успех на кафето е добиен преку потенцирање на квалитетите што ги поседува...
Датум: 29 фев 2012
, Автор:

15 интересни факти за кафето

Историјата на кафето е една долга интересна приказна која содржи многу повеќе од 15 факти. Но, не сакаме да бидеме досадни и да ве пренатрупаме со куп информации, па затоа уживајте во она што го издвоивме за денес.
Датум: 22 фев 2012
, Автор:

Корисни совети за сите обожаватели на кафе

За сите кафе-манијаци кои обожаваат да подготвуваат кафе, да пијат кафе и со задоволство да се среќаваат на кафе-муабет со своите пријатели, им нудиме неколку интересни, а воедно и корисни совети за кафето.

Патот на кафето околу светот

За првпат, неговото височество-кафето, се појавува во Етиопија. Легендата вели дека човекот со име Калди, еден ден забележал како неговите кози после јадењето зрна од една грмушка се однесувале чудно.
Датум: 08 фев 2012
, Автор:

Колку кофеин има во популарните пијалаци?

Погледнете колкави количини кофеин се кријат во популарните пијалаци како еспресо, инстант кафе, Кока-кола, чај, топло чоколадо, енергетски пијалаци...

Како да подготвите еспресо во мока-ѓезве?

Сите вистински љубители на кафе уживаат во аромата и вкусот на италијанското еспресо. Тоа е во основата на сите добри кафиња. Доколку сакате дома да приготвите еспресо, а не сакате да купувате скапа машина за еспресо...
Датум: 18 јан 2012
, Автор:

Знаеш дека си зависник од кафе кога…

Имаш фотографија од твојата шолја за кафе на шолјата за кафе.
Датум: 29 дек 2011
, Автор:

Кофеинот ви ги подобрува лекторските способности

Според најновите истражувања внесувањето на производи кои содржат кофеин како што се кафе, чај, сокови или некои видови чоколадо може да имаат и едно малку поинакво дејство врз вас.

Кофеин за посвежо лице, помалку брчки и отстранување подочници

Најновите истражувања покажуваат дека кремите за лице кои се направени на база на кофеин ги бришат брчките...

Кафето во служба на убавината

Кафето не само што е вкусно за пиење и многу корисно за здравјето, туку може да се користи и како козметичко средство за освежување на лицето, тонирање на кожата, како маска против брчки...
Датум: 09 ное 2011
, Автор:

Македонците страствено уживаат во кафето

Повеќе од 50% од граѓаните на Македонија во просек уживаат во две шолји пладневно кафе на ден со пријатели и со тоа се шампиони во регионот, покажало истражувањето...