Уметност на тостирано лепче – нов тренд во Јапонија

Јапонците прават симпатични тостирани лепчиња, кои секој од нас би сакал да ги види на својата трпеза. Сѐ што ви е потребно за да ги изработите е алуминиумска фолија, скалпел и малку креативност.

Фантастични GIF анимации од овошје и зеленчук снимени на магнетна резонанца

Овошје и зеленчук + МРИ + GIF анимации = здрава уметност. :)
Датум: 15 окт 2012
, Автор:

Колоритни водни цвеќиња направени од 65.000 рециклирани цедеа

Артистот Брус Манро е фасциниран од светлината и преку неговите дела сака да сподели позитивна енергија и среќа...

Татко создава смешни фигури од храна за своите деца и за целиот свет

Еден татко од Англија успеал да ги охрабри своите деца да јадат повеќе овошје и зеленчук, трансформирајќи ја нивната храна во карактери од цртаните филмови.

Совршена интеракција со уметноста

Уживајте во магичната 3Д изложба, која како никогаш досега комуницира со посетителите.
Датум: 28 јул 2012
, Автор:

Уметност за љубителите на гитарите

Американскиот артист Патрик Фишер има неверојатен талент да ги претвора и онака прекрасните гитари, во неверојатни уметнички дела насликани со мастило.

Стапалки составени од камчиња

Ијан Блејк е шкотски фотограф, кој собира камчиња во разни бои, форми и големини и од нив составува човечки и животински стапалки, кои потоа ги поставува на интересни места и на крајот ги фотографира.
Датум: 23 јун 2012
, Автор:

Неверојатни скулптури од песок

За некои, песокот не е само игра. Правењето скулптури од песок преминува во вистинска уметност, а не е само забавна активност додека се печеме на плажа.

Фантастична уметност врз обични камчиња

Цртањето врз камчиња е навистина креативна уметност, со која слободно може да се пофали и младата Кетрин од Мајами, Флорида.
Датум: 09 мар 2012
, Автор:

Вкусни минијатурни прстени

Необичните прстени се наменети да се носат во специјални прилики – кога сакате да се забавувате и да изгледате интересно, или пак едноставно кога сакате да внесете малку живост во вашиот живот.

Манигами – уметност со банкноти

Поимот оригами доаѓа од зборовите „ору“ (превиткување) и „ками“ (хартија), а името манигами значи оригами од банкноти.

Фустани направени од географски карти

Прекрасната колекција на фустани направени од географски карти, веднаш ќе ве маѓепса и ќе ве поттикне барем на кратко да посакате да бидете на некое друго место од светот...