Слатки животинки нацртани на камења

Италијанската артистка Ернестина Галина имала чувство за уметност уште како дете, но бидејќи нејзиното семејство никогаш не ја охрабрило да ги развива нејзините таленти...

Сладок лустер создаден од гумени бонбони

Њујоршкиот артист Кевин Чампени мора да е голем гурман за слатки, штом смислил начин како да го декорира просторот за живеење со бонбончиња...

Уметност на тостирано лепче – нов тренд во Јапонија

Јапонците прават симпатични тостирани лепчиња, кои секој од нас би сакал да ги види на својата трпеза. Сѐ што ви е потребно за да ги изработите е алуминиумска фолија, скалпел и малку креативност.

Фантастични GIF анимации од овошје и зеленчук снимени на магнетна резонанца

Овошје и зеленчук + МРИ + GIF анимации = здрава уметност. :)
Датум: 15 окт 2012
, Автор:

Колоритни водни цвеќиња направени од 65.000 рециклирани цедеа

Артистот Брус Манро е фасциниран од светлината и преку неговите дела сака да сподели позитивна енергија и среќа...

Татко создава смешни фигури од храна за своите деца и за целиот свет

Еден татко од Англија успеал да ги охрабри своите деца да јадат повеќе овошје и зеленчук, трансформирајќи ја нивната храна во карактери од цртаните филмови.

Совршена интеракција со уметноста

Уживајте во магичната 3Д изложба, која како никогаш досега комуницира со посетителите.
Датум: 28 јул 2012
, Автор:

Уметност за љубителите на гитарите

Американскиот артист Патрик Фишер има неверојатен талент да ги претвора и онака прекрасните гитари, во неверојатни уметнички дела насликани со мастило.

Стапалки составени од камчиња

Ијан Блејк е шкотски фотограф, кој собира камчиња во разни бои, форми и големини и од нив составува човечки и животински стапалки, кои потоа ги поставува на интересни места и на крајот ги фотографира.
Датум: 23 јун 2012
, Автор:

Неверојатни скулптури од песок

За некои, песокот не е само игра. Правењето скулптури од песок преминува во вистинска уметност, а не е само забавна активност додека се печеме на плажа.

Фантастична уметност врз обични камчиња

Цртањето врз камчиња е навистина креативна уметност, со која слободно може да се пофали и младата Кетрин од Мајами, Флорида.
Датум: 09 мар 2012
, Автор:

Вкусни минијатурни прстени

Необичните прстени се наменети да се носат во специјални прилики – кога сакате да се забавувате и да изгледате интересно, или пак едноставно кога сакате да внесете малку живост во вашиот живот.