Вага и девица – пријателска комбинација

Вагата има многу причини за да му се восхитува на нејзиниот пријател со хороскопски знак девица. Претставниците на овој знак изгледаат како сè да им е под контрола, од беспрекорната облека која ја носат, до нивниот фантастично уреден шпајз во домот. Девицата ужива во дружењето со вагата, поради нејзиниот неверојатно креативен ум и забавен дух.
Вага и девица – пријателска комбинацијаНо, помеѓу нив можат брзо да настанат несогласувања. Вагата, и покрај тоа што секогаш кога ќе отиде кај девицата дома, во фрижидерот ја чека нејзиниот омилен сок, за неа сепак може да биде малку застрашувачки да се дружи со толку голем перфекционист. Тоа е така, бидејќи вагата е сосема обратен тип карактер. Таа секогаш ги оставала нејзините проекти до пола недовршени и постојано експериментирала со некое ново искуство во животот за да се куртули од досада.

Девицата исто така има неколку работи на ум кои не може да ги сфати кај вагата. Првата работа е одбивањето на вагата да се соочи со непријатните животни случувања. Што се однесува до девицата, подобро е да се соочиш со предизвиците веднаш, пред да прераснат во поголеми проблеми. Исто така, девицата не може да ја сфати неспособноста на вагата да се фокусира на една работа или на една личност. Но, и вагата има што да ù замери на девицата. Така на пример, таа не го почитува начинот на кој девицата „спонтано“ дели совети, без тоа да биде побарано од неа. Вагата воедно, не е личност која сака да штеди и поради тоа не сака да биде критикувана дека троши премногу пари.

Но, доколку девицата научи да го почитува начинот на кој вагата го живее животот и таа ќе биде инспирирана да го почитува промислениот, методичен начин на размислување на девицата. Среќна околност е тоа што и двете се многу паметни личности, кои уживаат во решавање крстозбори, гледање квизови, играње игри како „Бесилка“, „Асоцијации“ и разни други видови друштвени игри, кои вклучуваат ангажман на мозокот и комуникација.

Најдобриот начин ова пријателство да успее, е вагата и девицата меѓусебно да си ги прифатат нивните разлики, така што ќе се фокусираат на активностите во кои двете уживаат, како прошетка во планина, анализирање на птиците кои летаат на небото, слушање добра музика…

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. Biljana Reply

    mazot mi e devica,a jas vaga i navistina e se ova sto e zapisano za vrskata pomegju ovie dva znaka ,posebno vo delot za trosenje na vagata.

Остави коментар