Затемнувачки завеси кои ќе направат да се чувствувате како да живеете во пентхаус

Затемнувачки завеси кои ќе направат да се чувствувате како да живеете во пентхаус

Завесите за затемнување повторно се враќаат, но овој пат со нешто ново. Последниот тренд за овие завеси е дезен кој може да го претвори секој прозорец во гламурозна панорама на Њујорк или Лондон.

(1)zatemnuvachki-zavesi-koi-kje-napravat-da-se-chuvstvuvate-kako-da-zhiveete-vo-penthaus-kafepauza.mk

Во 1939 година Велика Британија вовела задолжително затемнување поради заканата од непријателски воздушни напади. Граѓаните биле натерани да закачат дебели завеси направени од црно платно на нивните прозорци, така што не бегал ни најмалиот зрак светлина. Иако ова биле тешки времиња, на граѓаните им се допаднала приватноста која ја нуделе овие завеси, па решиле да ги остават дури и откако завршила војната.

(2)zatemnuvachki-zavesi-koi-kje-napravat-da-se-chuvstvuvate-kako-da-zhiveete-vo-penthaus-kafepauza.mk

Намената на овие завеси веќе ја надмина безбедноста на домот. Повеќето модели кои се достапни на пазарот се многу дебели и можат да спречат до 99% од светлината и УВ зраците. Бидејќи ја заробуваат сончевата светлина, тие ја заробуваат и топлината внатре, што значи дека ова ќе ви заштеди за греење во текот на зимата. Но овој пат, дизајнерите се надминале. Погледнете ги само овие завеси… Би ги поставиле ли во вашиот дом?

(3)zatemnuvachki-zavesi-koi-kje-napravat-da-se-chuvstvuvate-kako-da-zhiveete-vo-penthaus-kafepauza.mk

(4)zatemnuvachki-zavesi-koi-kje-napravat-da-se-chuvstvuvate-kako-da-zhiveete-vo-penthaus-kafepauza.mk

(5)zatemnuvachki-zavesi-koi-kje-napravat-da-se-chuvstvuvate-kako-da-zhiveete-vo-penthaus-kafepauza.mk

(6)zatemnuvachki-zavesi-koi-kje-napravat-da-se-chuvstvuvate-kako-da-zhiveete-vo-penthaus-kafepauza.mk

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар