Враќање во иднината

Ирина Вернинг е авторот на неверојатната серија „Враќање во иднината“. Таа е родена во Буенос Аирес, Аргентина, а со оваа серија таа импресивно рекреира стари фотографии. Покрај од својот град, таа искористила и фотографии од луѓе кои живеат на други континенти. Наскоро таа најавува дека серијата ќе ја надополни со нови слики од Истанбул, Багдад, Бејрут, Каиро и Исланд.

Враќање во иднината

Леа, 1980 и 2011, Париз

Нејзиниот проект е одличен показател за тоа како поминуваат годините низ кои доживуваме интересни моменти кои вечно ќе ги паметиме. Дел од фотографиите се посмешни во поновата верзија, бидејќи веќе возрасните деца се обидуваат да го претстават истиот момент, години и години подоцна.

Враќање во иднината

Патрик, 1986 и 2011, Париз

Враќање во иднината

Сол, 1988 и 2011, Буенос Аирес

Враќање во иднината

Фер, 1981 и 2011, Буенос Аирес

Враќање во иднината

Александра, 1970 и 2011, Париз

Враќање во иднината

Карли, 1990 и 2011, Буенос Аирес

Враќање во иднината

Џоунс, 1994 и 2011, Хамбург

Враќање во иднината

Кристоф, 1990 и 2011, Берлин

Враќање во иднината

Енди, 1964 и 2011, Лос Анџелес

Враќање во иднината

Диего, 1970 и 2011, Буенос Аирес

Враќање во иднината

Семејството Зурбанос, 1990 и 2011, Буенос Аирес

Враќање во иднината

Соња и Лаурита, 1998 и 2011, Буенос Аирес

Враќање во иднината

Џорџо, 1982 и 2011, Париз

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар