Величествените бои видени во разни делови од светот

„Живот во боја“ е фотографска книга исполнета со 375 впечатливи слики кои ги истакнуваат спектакуларните бои видени во разни делови од светот, објавена од страна на National Geographic. Со широк спектар на бои, книгата содржи поглавја посветени на секоја боја, вклучувајќи ги сината, портокаловата, зелената, жолтата, виолетовата и црвената боја. Освен тоа, постојат и посебни додатоци за кафеавата, црната, белата, сребрената, златната и „невидливите бои“, односно бои кои не се видливи со голо око, како што се сликите од вселената, микроскопските и ласерските слики.

Величествените бои видени во разни делови од светот

Црвено

Разгледувајќи ги избраните слики, станува јасно дека постои одредена неискажана енергија која е олицетворение на секоја боја. Кај црвените слики, на пример, постои страст која отскокнува од сликата и ја пренесува силната енергија на гледачот. За разлика од ова, сликите со бели тонови предизвикуваат мир и спокојство. Сепак, без оглед на бојата на сликата, оваа колекција на визуелно стимулативни слики со сигурност ќе предизвика емоционална реакција.

Величествените бои видени во разни делови од светот

Сино

Величествените бои видени во разни делови од светот

Кафеаво

Величествените бои видени во разни делови од светот

Зелено

Величествените бои видени во разни делови од светот

Жолто

Величествените бои видени во разни делови од светот

Виолетово

Величествените бои видени во разни делови од светот

Портокалово

Величествените бои видени во разни делови од светот

Бело

Величествените бои видени во разни делови од светот

Црно

Величествените бои видени во разни делови од светот

Сребрено

Величествените бои видени во разни делови од светот

Златно

Величествените бои видени во разни делови од светот

Шарено

Величествените бои видени во разни делови од светот

ШареноБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар