Уникатни фотографии од експлозијата на метеорот над Челјабинск

Уникатни фотографии од експлозијата на метеорот над Челјабинск

Утрото на 15 февруари сè било замрзнато во Челјабинск, со температура од околу -17 степени Целзиусови, мирно без ветар и без облаци. Бидејќи претходната вечер времето било потопло, тоа утро сите дрвја биле прекриени со лед. Фотографот Марат Ахметјалев решил да ја искористи оваа ситуација за да направи неколку пејзажи од неговото омилено место. Околу 9 часот наутро тој бил на планираната локација во Челјабинск, подготвен да ги направи првите фотографии. Уникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскКако и секогаш, немало ништо необично на небото. Откако направил неколку фотографии од различни агли, тој решил да се премести на друга локација. Во тој момент фотоапаратот му бил насочен кон изгревањето на сонцето.Уникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскУникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскОдеднаш на небото, буквално од никаде се појавил голем објект. Фотоапаратот за среќа бил насочен во близина на овој непознат објект. Марат на работ на своето око забележал силна светлина и веднаш го свртел фотоапаратот кон него и во моментите кога експлозијата го достигнала својот врв тој направил неколку неверојатни фотографии.Уникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскУникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскКако што се смирувала ситуацијата, тој продолжил да фотографира. Како резултат ги добил и овие прекрасни и незаборавни фотографии од своето омилено место за фотографирање…Уникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскУникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскУникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскУникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскУникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскУникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскУникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскУникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскУникатни фотографии од експлозијата на метеорот над ЧелјабинскБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар