Уникатен споменик од демолиран забавен парк

Оваа масивна коцка полна со ѓубре е една несекојдневна скулптура т.н. „Once“ (Некогаш) која создава искра на носталгија за безгрижните сончевите денови од детството, кога се возевме вртелешки, игравме игри и јадевме шеќерна волна.Уникатен споменик од демолиран забавен паркКреирана од артистот Џејмс Дајв, оваа коцка претставува колекционирано ѓубре од демолиран стар забавен парк, во која се гледаат сите разнобојни знаци, светла, разни играчки и плишани животни, приколки за храна, билети, згмечени во една компактна коцка висока и долга по 4 метри.Уникатен споменик од демолиран забавен паркВо текот на деструктивниот процес, Џејмс набрзина ја замолкнал буката предизвикана од вртелешките и извиците на радост, претворајќи го ова природно весело место, во купиште срушен детски сон.Уникатен споменик од демолиран забавен парк

Артистот вели: „Проектот се однесува на неповратноста на пропуштениот момент. Создавањето на овој споменик беше несомнено, најнасилниот процес во кој некогаш сум бил вклучен“.

Уникатен споменик од демолиран забавен паркАртистот кој живее делумно во Сиднеј и во Њујорк, ја создал оваа скулптура за најголемата и најуникатната надворешна данска изложба „Sculpture by the Sea Aarhus“, двогодишен настан, кој се одржува на јавните тревници, плажи и шуми крај Орхускиот Залив во Данска. Оваа година, бесплатната изложба е сочинета од повеќе од 60 артисти, од 22 земји ширум светот, а делата ќе бидат изложени до крајот на јуни, 2013 година.Уникатен споменик од демолиран забавен паркУникатен споменик од демолиран забавен парк Уникатен споменик од демолиран забавен парк


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар