Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Има нешто во мостовите коешто привлекува голем број фотографи, а и не е ни чудно со оглед на тоа дека е вистински предизвик една таква монументална градба да се долови во една фотографија. Всушност, без разлика на големината, самата намена на мостовите како начин да се преминат природните препреки и да се премине на „другата страна“ има некоја уметничка жичка која секако прво најмногу ги влече архитектите, а потоа и сите други уметнички души. Подолу следи избор од неверојатни фотографии на мостови кои неизбежно ќе ве потсетат на вечната борба на човекот и природата и истовремено на нашата упорност и желба за освојување.

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот ЧонгЈанг над реката Тамсуи, Тајпеј

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Кинтаи над реката Нишики, Ивакуни

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Мичиген (Ду Сабле) на реката Чикаго, Чикаго

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Офир на реката Манухерикиjа, Отаго

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Бруклин на Ист Ривер, Њујорк

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Пуенте де ла Баркета на реката Гвадалкивир, Севиља

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Конел на езерото Етиве, Шкотска

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Кнапсак, Австралија

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Пунто Векио на реката Арно, Фиренца

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Оукланд Беј на Сан Франциско, Сан Франциско

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Тауер Бриџ на реката Темза, Лондон

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Тајн на реката Тајн, Англија

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Напну, Шангај

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Лангкави Скај, Малезија

Уметничката страна на мостовите низ прекрасни фотографии

Мостот Хамбер Беј, Торонто, Канада

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Од кога паметам вљубена сум во играта на зборовите и за мене нема поинтимен момент од оној кога сум сама со мислите пред празен лист хартија. Го ценам друштвото на убава книга, квалитетна музика и шолја турско кафе. Сакам стари предмети и ретро фотографии, особено оние кои со себе носат приказна. Дипломиран економист кој студиите ги преживеа благодарение на зависноста од чоколадо.

Поврзани содржини

Остави коментар