Уметница создава мали ремек-дела на вистински школки

Уметница создава мали ремек-дела на вистински школки

Веројатно сте забележале дека сè повеќе и повеќе модерни уметници го заменуваат обичното платно со помали, неочекувани предмети. Во оваа група спаѓа и артистката Мери Кенјон од Калифорнија која користи вистински школки.

Уметница создава мали ремек-дела на вистински школки

Таа ги исцртува школките и создава декоративни парчиња накит кои изгледаат како древно богатство пронајдено во некои остатоци од потонат брод. Таа ја наследила љубовта кон уметноста од нејзиниот татко, кој бил талентиран сликар и гравирал кожа.

„Откако почина ме остави со неговите маслени слики, акрилни слики, платна, кожа и стотици алатки за кожа. Тоа што бев опкружена со толку инспирација и креативност е она што ме одведе на овој пат во мојот живот.“

Уметница создава мали ремек-дела на вистински школки

Неверојатните винтиџ дезени на Мери се направени со пренесување на слика врз школката со техниката декупаж. Потоа таа рачно ги исцртува деталите со златна боја и додава тродимензионални елементи, како Сваровски кристали. Од самовили и сирени, па сè до пауни, секоја школка изгледа како да ѝ припаѓала на некоја богата дама од 17-тиот век.

Уметница создава мали ремек-дела на вистински школки

Уметница создава мали ремек-дела на вистински школки

Уметница создава мали ремек-дела на вистински школки

Уметница создава мали ремек-дела на вистински школки

Уметница создава мали ремек-дела на вистински школки

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар