Уметница со шминка го трансформира своето тело во неверојатни оптички илузии

Уметница со шминка го трансформира своето тело во неверојатни оптички илузии

Артистката Даин Јоон користи шминка и водени бои за да ја изврти нашата перцепција за она што е реално и она што е илузија. 22-годишната студентка по уметност слика на своите дланки, лице и врат, создавајќи визуелно прекрасни и понекогаш збунувачки уметнички дела кои го спојуваат нејзиното тело со предметите и позадините.

Уметница со шминка го трансформира своето тело во неверојатни оптички илузии

Повеќето од оптичките илузии на Јоон вклучуваат очи и коса исцртани на нејзините дланки. Како што ги држи рацете преку нејзиното лице, тешко е да се разликува што е цртеж, а што реалност. Јоон неодамна започнала да се бави со сликање на илузии и во овие 2 месеци објавила неколку фотографии и видеа од нејзината работа, добивајќи големо внимание од луѓето низ светот. Погледнете дел од нејзините неверојатни илузии.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар