Уметница користи необично платно за своите уметнички дела

Уметница користи необично платно за своите уметнички дела

Италијанската уметница Golsa Golchini е позната по сликањето мали ремек-дела на необични платна. Нејзините најнови уметнички дела вклучуваат трансформирање на сопствената рака во уметничко дело со минијатурни претстави на фигури, животни и предмети. Ова е уште еден доказ за тоа дека кога станува збор за уметност не постојат граници и дека како инспирација може да ни послужи дури и сопственото тело.

Уметница користи необично платно за своите уметнички дела

Уметница користи необично платно за своите уметнички дела

Уметница користи необично платно за своите уметнички дела

Уметница користи необично платно за своите уметнички дела

Уметница користи необично платно за своите уметнички дела

Уметница користи необично платно за своите уметнички дела

Уметница користи необично платно за своите уметнички дела

Уметница користи необично платно за своите уметнички дела

Уметница користи необично платно за своите уметнички дела

Доколку ви се допаднаа овие уметнички дела, можеби ќе сакате да погледнете и како обичните предмети се претвораат во инспирација за необични илустрации.

Извор: mymodernmet.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар