Улична уметност која тера на размислување

Улична уметност која тера на размислување

Делата на фотографиите кои следуваат на прв поглед може да делуваат забавно и смешно, но ако подобро се загледате во нив ќе сфатите дека упатуваат многу силни пораки. Креативецот кој стои зад ова е италијанскиот уметник со уметничко име Фра.Бјанкошок. Тој вели дека неговата цел е да создаде дела кои овде ќе бидат присутни кратко време, но долго ќе останат врежани во меморијата на гледачот.

1-ulichna-umetnost-koja-tera-na-razmisluvanje-kafepauza.mk

„Мојата уметност се базира на непостојаноста на искуството кое тежнее да се вреже во умот на набљудувачот, дури и кога веќе нема да биде видлива,“ вели тој.

И навистина успева во тоа.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар