Транспарентна метална црква

Архитектите Pieterjan Gijs и Arnout Van Vaerenbergh, се партнери кои заеднички инсталираат нови креации насекаде низ Холандија. Овој пат станува збор за серија од метални цркви, секоја од нив изработена од по 100 слоја метални плочки во висина од 10,3 метри.Транспарентна метална цркваИнтересното кај оваа црква е тоа што зависно од кој агол ќе биде погледната се менува нејзината видливост, па така доколку ја гледате под прав агол, може и да не ја забележите. Кога сонцето заоѓа, низ отворите на црквата влегуваат сончевите зраци и создаваат спиритуално чувство.Транспарентна метална цркваТранспарентна метална цркваУпотребата на челик како главен материјал за изработката на оваа црква е во директна релација помеѓу религијата и државата. Како што минуваат годините, црквите во Холандија имаат сè помалку посетители, па дел од нив повеќе и не функционираат. Преку градењето на овие цркви од челик, тие ја нагласуваат важноста и потребата од трајноста на овие згради. Нивната идеја со транспарентноста на градбата е да се пренесе пораката дека иако понекогаш нешто не може да биде јасно видено, не значи дека не постои.Транспарентна метална цркваТранспарентна метална цркваТранспарентна метална цркваТранспарентна метална цркваТранспарентна метална црква
———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар