Татко коj прави креативни фотографии од своите деца

Татко кој прави креативни фотографии од своите деца

Џејсон Ли (Jason Lee) е фотограф кој вообичаено ги фаќа најромантичните и најсреќните моменти од животите на луѓето – тој фотографира на свадби. Меѓутоа, посебна инспирација за неговата фотографија се неговите две ќерки од кои има направено неверојатно интересни и креативни уметнички дела.Татко кој прави креативни фотографии од своите децаТатко кој прави креативни фотографии од своите децаДа дека неговите деца се слатки, но тоа не е причината што овие фотографии се толку интересни. Тоа е поради погледот на фотографот зад нив, кој резултира со фотографии кои не само што не враќаат на моменти од нашето детство, туку и покажуваат јасен сјај на една таткова гордост.Татко кој прави креативни фотографии од своите децаТатко кој прави креативни фотографии од своите деца.

„Повеќето идеи доаѓаат од моите ќерки, гледајќи ги како си играат или слушајќи ги смешните и нечуени работи кои ги кажуваат. Нивниот секојдневен живот, исто така претставува голема инспирација за мене.“

Во врска со креативниот процес вели:
.

„Откако ќе добијам идеја, ја „поставувам“ сцената и често употребувам вештачко светло за да ги подобрам сликите. Помага кога го имам испланирано снимањето однапред, па најчесто ги имам (ќерките) за сликање една до две минути.“

Татко кој прави креативни фотографии од своите децаТатко кој прави креативни фотографии од своите децаТој живее според цитатот од Дори од филмот „Барајќи го Немо“: „Само продолжи да пливаш и пливаш“. Ли вели:
.

„Заменете го „пливаш“ со „фотографираш“ и мислам дека имате добитна формула“.

Татко кој прави креативни фотографии од своите децаТатко кој прави креативни фотографии од своите децаЛи ги советува идните надежни фотографи:
.

„Не плашете се да експериментирате. Фаќајте забелешки. Кога имате идеја, забележете ја некаде за подоцна. Вежбајте, вежбајте, вежбајте.  Започнете со годишен проект за 365 дена или барем обидете се да фотографирате нешто на конзистентна основа.“

Татко кој прави креативни фотографии од своите децаТатко кој прави креативни фотографии од своите децаТатко кој прави креативни фотографии од своите децаТатко кој прави креативни фотографии од своите децаТатко кој прави креативни фотографии од своите децаТатко кој прави креативни фотографии од своите децаТатко кој прави креативни фотографии од своите деца


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Roze Reply

  navistina prekrasno!!!!!!!!!!!!!

 2. Dragana Reply

  ufff si se iznagledav, uzivav……

 3. wonne xP Reply

  axaxaaaxaaax interesno :))

 4. Ninnka :D Reply

  Леле,сликиве одземаат здив еех што се се прави од досада :))) Прекрасно,едноставно прекрасно! 😀

 5. Zoran Reply

  Odlicni fotografii , sekogas interesni za razgleduvanje i sekavanje na detstvoto,mnogu ubava idea…

 6. sonje Reply

  super slikicki

Остави коментар