Талентиран артист ги претвора Дизни принцезите во ликови од криминалистички роман

Сите ние сме навикнати да ги гледаме Дизни принцезите во прекрасни фустани, и во далечни бајковити кралства. Но, благодарение на Астор Александар, фриленс илустратор од Сан Диего, Калифорнија, ќе ги погледнете овие фиктивни дами во сосема ново светло.

„Noir Princesses“, е одлична серија илустрација што ги претставува Дизни принцезите како силни ликови од криминалистички роман, поточно од жанрот ноар, каде што покрај криминалот, се става акцент и на циничните однесувања и сексуалните мотивации. Протагонистите во овој жанр се најчесто самодеструктивни, и се борат против корумпиран легален, политички или други систем. Нивните приказни најчесто водат и кон неуспешни завршетоци.

Астор совршено ја доловив естетиката и атмосферата на жанрот, додека истовремено и ги зачувал препознатливите карактерни црти на принцезите. Погледнете…

„Госпоѓа Бела и противправните седум“

„Сенките на Њу Орлеанс“

„Ловец на ѕверови“

„Кума“

„Приватна детективка“

„Дамата од Хенан“

„Арапска измама“

„Морска кражба“

„Долгото спиење“

Погледнете ги принцезите на Дизни како модерни девојки од 21-от век.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар