Светот во 3Д преку фотографии направени во 20-тите

Следните стереоскопски фотографии се изработени во периодот од 1915 до 1925 година, од страна на Британецот Џеј Диарден Холмс. Создадени се со користење на техниката Wigglegrams (брзи GIF анимации), со спојување на две фотографии, направени во речиси иста позиција. Со нивното брзо менување, се создава илузија на 3Д ефект.Светот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеФотографиите биле наменети за компанијата Cavenders Ltd, која првенствено се занимавала со производство на цигари. Во форма на минијатурни картички, тие биле вметнувани во кутиите, кои пак, на пазарот се појавиле некаде помеѓу 1927 и 1931 година.Светот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-титеСветот во 3Д преку фотографии направени во 20-тите


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар