Светот превртен наопаку

Британскиот фотограф Колтон Морис гледа на светот низ една поинаква перспектива – обратно од сите останати луѓе. За неговата несекојдневна фотосерија т.н. „Upside“ тој не се служел со Фотошоп и никакви трикови. Тој едноставно создава рамнотежа на неговото тело, со помош на главата. И за да биде уште посмешен, тој решил да стои на глава на најнеочекуваните места, на улици, во паркови, во када, па дури и во ВЦ шолја.Светот превртен наопакуСветот превртен наопакуСѐ во врска со овој негов проект е забавно, интересно, а очигледно е дека и поседува одлична смисла за хумор. Морис ги одведува неговите набљудувачи на патување во неговиот свет, во кој тој го истражува реновирањето на новиот дом на неговата сестра и зет, софата на неговиот пријател во Антверпен, Белгија и пријателствата кои ги склучил во текот на неговото патување во Индија. Добиениот резултат е тотално реален, неверојатен, а уште поинтересно е што тој воопшто не се служи со никакви компјутерски трикови, за да ги долови забавните моменти во секоја фотографија.Светот превртен наопакуСветот превртен наопакуСветот превртен наопакуСветот превртен наопакуСветот превртен наопакуСветот превртен наопакуСветот превртен наопакуСветот превртен наопакуСветот превртен наопакуСветот превртен наопакуСветот превртен наопакуСветот превртен наопаку


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар