„Страшно“ здрава храна: черепи од овошје и зеленчук

Кој вели дека здравата храна не е страшна и дека витамините не касаат? Погледнете ги само овие черепи издлабени во јаболка, модар патлиџан, зелки и лубеници, изработени од рускиот уметник Димитри Цикалов (Dimitri Tsykalov), па потоа тврдете го претходното. 🙂 „Страшно“ здрава храна: черепи од овошје и зеленчукШега на страна. Во овие необични и по малку морбидни дела на Русинот, кој живее и твори во Париз, се крие длабока и силна порака до нехуманото општество: стоп за уништувањето на храната и гладот во светот.„Страшно“ здрава храна: черепи од овошје и зеленчук„Страшно“ здрава храна: черепи од овошје и зеленчук„Страшно“ здрава храна: черепи од овошје и зеленчук„Страшно“ здрава храна: черепи од овошје и зеленчук„Страшно“ здрава храна: черепи од овошје и зеленчук„Страшно“ здрава храна: черепи од овошје и зеленчук„Страшно“ здрава храна: черепи од овошје и зеленчукИнаку, Цикалов е познат и по неговите зајадливи уметнички дела изработени од месо, чија цел е да го вклучат алармот против злоупотребата на животните.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар