Стара и напуштена кула за вода претворена во дом од соништата

Во малото белгиско село Стенокерзел во периодот помеѓу 1938 и 1941 година била изградена оваа 30 метри висока кула за вода, но неколку декади наназад никој не ѝ обрнал внимание.

Стара и напуштена кула за вода претворена во дом од соништата

Сепак во 2007 година, еден локален бизнисмен по име Патрик Метс, ја најмил архитектската компанија „Bham Design Studio“ од Брисел, да ја претвори оваа кула во неговиот дом од соништата. Резултатот од нивната работа не може да се опише со зборови, но сликите доволно кажуваат. Импресивен дом, со прекрасен поглед.

Стара и напуштена кула за вода претворена во дом од соништата Стара и напуштена кула за вода претворена во дом од соништатаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар