Срушени куќи претворени во ремек-дела: Ова индонезиско село во боите на виножитото ќе ве воодушеви!

Срушени куќи претворени во ремек-дела: Ова индонезиско село во боите на виножитото ќе ве воодушеви!

Кампунг Пеланги е мало село во Индонезија кое било трансформирано во неверојатна глетка од светли бои и волшебен дизајн, што многу се разликува од неговата претходна распадната состојба. Општината централна Јава која се наоѓа во јужниот дел на Семаранг, потрошила околу 22.000 долари за оваа извонредна трансформација со цел да го спаси лошиот углед на селото.

Срушени куќи претворени во ремек-дела: Ова индонезиско село во боите на виножитото ќе ве воодушеви!

Пред и потоа

54-годишниот директор на средно училиште, Сламет Видодо, потегнал иницијатива за овој проект и претворил 232 куќи од Кампунг Пеланги во вистински ремек-дела. Тој добил инспирација од некои претходни села и помали гратчиња кои веќе го направиле истото.

Срушени куќи претворени во ремек-дела: Ова индонезиско село во боите на виножитото ќе ве воодушеви!

Срушени куќи претворени во ремек-дела: Ова индонезиско село во боите на виножитото ќе ве воодушеви!

Срушени куќи претворени во ремек-дела: Ова индонезиско село во боите на виножитото ќе ве воодушеви!

Тесните улички „живнале“ благодарение на креативните фрески што ги красат ѕидовите. Целото село се вратило во живот на највеселиот можен начин.

Срушени куќи претворени во ремек-дела: Ова индонезиско село во боите на виножитото ќе ве воодушеви!

„Овој проект ја охрабрува активната вклученост на граѓаните во подобрувањето на нивните домови“, изјавил градоначалникот Хендрар Прихади.

Срушени куќи претворени во ремек-дела: Ова индонезиско село во боите на виножитото ќе ве воодушеви!

Продолжете на следната страница за да ги погледнете останатите фотографии од ова интересно село во боите на виножитото…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар