Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

Унгарскиот уметник и фотограф Керињи Золтан направил извонредна серија споредби на фотографии од сегашноста и минатото, која ја нарекол „Ablak a Múltra“ (Прозорец кон минатото). Тој одбира фотографии од веб-сајтот Fortepan, кој колекционера аматерски фотографии направени во минатиот век и истите умешно ги вметнува во фотографии направени на истите места, но во денешно време.

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2012 година / 1900 година

Црно-белите фотографии ги покажуваат сите сличности и промени кои настанале со тек на времето. На овие фотографии ќе можете да направите споредба на градби, модни трендови, технологија и многу други работи.

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2013 година / 1927 година

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2012 година / 1937 година

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2012 година / 1978 година

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2012 година / 1962 година

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2012 година / 1953 година

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2012 година / 1954 година

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2011 година / 1939 година

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2013 година / 1948 година

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2013 година / 1945 година

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2013 година / 1963 година

Спој на сегашноста и минатото во една фотографија

2013 година / 1968 година

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар