Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

Ешерихија Коли, ХИВ, Свински грип и Маларија се само дел од познатите здравствени зарази кои можат да го загрозат нашиот живот. Сите ги знаеме по име, но овој пат благодарение на артистот Лук Џерем можеме и визуелно да погледнеме како изгледаат најсмртоносните вируси во светот.

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

Свински грип

Сите негови уникатни скулптури се околу 1 милион пати поголеми од самиот патоген. Секоја скулптура е направена во консултации со виролози од Универзитетот во Бристол, а и самиот автор поминува безброј часови проучувајќи научни фотографии и макети од вирусите.

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

ХИВ

Резултатот од напорната работа на Лук е одлична колекција од исклучителни стаклени скулптури, кои од една страна воодушевуваат, а од друга прават да се чувствуваш непријатно додека ги гледаш.

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

Ешерихија Коли

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

Ешерихија Коли (одблизу)

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

H5N1

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

Човечки папиломен вирус (ХПВ)

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

САРС

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

Сипаници

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

Маларија

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

Т4 Бактериофаг

Погледнете како се изработува една стаклена скулптура.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар