Скулптури и портрети од стари весници и книги

Автор: Весна Јовановска

Американскиот уметник Ник Георгиу не се откажува од намерата весниците да ги врати меѓу читателите. Од купишта хартија за рециклирање, тој прави вистинска уметност. Изработува портрети и скулптури од стари локални весници и книги, со цел вниманието да го сврти кон пишаниот збор. Неговите дела, како да зјапаат во вас и како да се обидуваат да ви соопштат нешто. Додека ги гледате, имате чувство дека во секој момент, пред вас ќе ги исфрлат сите информации и приказни, испишани на листовите хартија од кои се изработени.Скулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книгиСкулптури и портрети од стари весници и книги———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар